+38 (095) 174-97-24 Перейти в Viber Перейти в Telegram

Що таке карієс та як його уникнути

Спробуйте знайти більш розповсюджене захворювання у світі. Карієс знайомий нам з дитинства звуками бормашини та присмаком пломби на зубах. На щастя, сучасна стоматологія дозволяє лікувати його менш болісно на перших стадіях. Наприклад, існують спеціальні гелі, котрими обробляють пошкоджену ділянку зуба та видаляють відмерлий дентин. Але скільки б раз на день ми не чистили зуби – він все одно повертається і повертається. То чи існують дієві методи профілактики? Спочатку, пригадаємо, що взагалі таке карієс.

Карієс – що це і чим він нам загрожує

Карієс – це патологічний процес, що супроводжується повільним руйнуванням твердих тканин зуба. Він починається з демінералізації емалі та утворює порожнини в дентині. Небезпечний розвиток карієсу тим, що може привезти до запалень в пульпі і тканинах навколо зуба, або ж його повної втрати.

Також це мультифакторне захворювання і найчастіше карієс виникає під впливом декількох причин. Ними можуть бути:

  • неякісна гігієна – коли стійкий зубний наліт призводить до розвитку бактерій
  • підвищена кислотність в ротовій порожнині – наявність бактерій стрептококів чи локальне зміщення pH-балансу
  • дефіцит фтору, вітамінів, кальцію, заліза та інших елементів
  • особливості харчування – якщо в раціоні переважає м’яка їжа з високим вмістом вуглеводів або продукти і напої контрастних температур
  • спадкова схильність, слабка емаль та шкідливі звички

Загалом, причиною може стати будь-яка зміна в організмі. Нерідко карієс прогресує в період вагітності чи порушення імунної системи. Він починається зі стадії плям, далі наступає поверхнева стадія, коли плями стають шорсткими, але ще не зачіпають дентин. Руйнування дентину починається на стадії середнього карієсу і супроводжується утворенням порожнин на «глибокому» етапі. Тоді карієс досягає ділянок, що межують з пульпою зуба.

Тож якщо ви відчули підвищену чутливість зуба до температур, солодких чи кислих смаків – не відкладайте візит до стоматолога, адже скоріш за все, це симптоми перших стадій. Але забувати про профілактику карієсу не варто, навіть якщо у вас нічого не болить.

Як запобігти появі карієсу

З кожним роком розробляються нові й нові методи профілактики карієсу. Зважаючи на те, що 93% людей у світі мають із ним справу ще з дитинства, тема досі залишається актуальною. Науковці створюють спеціальні вакцини, стоматологи обробляють зуби лазером, виробники фторують питну воду і харчові продукти (молоко, сіль). Тобто навіть замінивши звичайну кам’яну сіль на морську сіль із мінералами фтором – ви вже опинитеся на маленький крок подалі від появи карієсу. Досить ефективним є також запечатування фісур (маленькі поглиблення на поверхні зуба) з допомогою спеціальних полімерних матеріалів і покриття зубів фторлаком. Існують також комплексні вітамінно-мінеральні препарати для профілактики карієсу.

Проте, в першу чергу, все залежить від ваших звичок та поведінки. Ретельна гігієна порожнини рота, правильне харчування і регулярні візити до стоматолога – три кити, на котрих тримається профілактика будь-якого стоматологічного захворювання. Тож використовуйте флоси та ополіскувачі, обмежуйте споживання цукру і приходьте до нас щонайменше двічі на рік.

Турбота про кожного пацієнта в клініці Доктор Левицький

Клініка гарантує якісне обслуговування та індивідуальний підхід до кожного пацієнта.

 

Дорогі відвідувачі, якщо ви помітили помилку чи неточність, допоможіть нам її виправити. Виділіть фрагмент тексту з помилкою і натисніть одночасно клавіші «Ctrl» і «Enter». Ми дізнаємося про неточність і якомога швидше виправимо.